Menu

SGK Askerlik Borçlanması

Askerlik görevi vatani görev olmaktadır. Anayasal açıdan zorunlu görev olduğundan dolayı sosyal güvenli kapsamı dahilinde çalışma imkanı olmaktadır. Askerde olduğu sürece borçlandırılarak sigorta primlerine eklenme kararı aldığı bildirilmiştir. Sosyal sigorta mevzuatının tek çatı altında amaçlayanlar 17.04.2008 tarihli 5754 sayılı kanun gereğince 5510 sayılı kanun ile sosyal güvenlik reformu adı altında sgk askerlik borçlanması kanununda düzenleme yapılmıştır.

Sosyal Güvenlik Reform Askerlik Borçlanması

1111 sayılı Askerlik kanununa göre askerlik hizmetlerini er ya da erbaş olarak devam eden kişilerin, yedek subay olarak ve subay okulu süresi borçlandırma kapsamına girebilir. Askerlik borçlanması 1 Ekim tarihinden öncesi 6 aylık süre ile yapılabilmektedir. 1 Ekimden sonra 1 aya indirildi. SGK borçlanması için taksitlendirme yapılabilmesidir.

Borçlandırma iki çeşit oluşur. Bunlardan birisi sigortanın borçlanıldığı gün kadar geri dönmesi olur. Askerden gelindiği zaman sosyal güvenli kapsamında işe girmesi ile askerlik borçlanması sayesinde emeklilik yaşını öne çekebilir. Diğeri prim günlerinin sayısının sayılmasından yapılmasıdır.

SGK askerlik borçlanma hesaplaması taleplerin 82. maddesine göre belirlenmiştir. Primin esas alınarak günlü kazancın alt ve üst sınırları arasından belirlenerek günlük kazancın %32’sinin halledilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.