Menu

GSS Zorunlu mu?

Türkiye’de milyonlarca insan her ay aidat gibi ödediği sağlık sigortası adı altında GSS çalışmayan işsiz kişiler için mecburi olmaktadır. 18 yaşını dolduran, üniversite eğitimi almayan, askerliğini bitirmiş olan kişiler GSS kapsamında ödeme yapmak zorundadır. Genelde çalışmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası altında Sosyal Güvencesi olması için kayıt yapılmaktadır. Çalışan kişilerin sağlık sigortası ödemeleri şirket tarafından yapılmaktadır. Hem işveren hem de çalışan açısından sigorta ödemeleri önemlidir.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) zorunlu mu? denildiği zaman yukarıda belirtildiği gibi çalışmıyorsa ve okumuyorsanız sosyal güvenceniz yoksa eğer zorunludur. Herkesin otomatik olarak kapsamına dahil olurlar. Gelir testi yaptırarak ödeyeceğiniz primlerde değişiklik yaptırmanız mümkündür. Kaymakamlıklara giderek gelir testinde başvurun ardından test edildikten sonra priminiz tekrar hesaplanarak düşmesi mümkün olur. Aylık olarak belli bir ücret ödeyerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun yürüttüğü proje ile beraber Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herkesin sağlık sigortası hakkı olmaktadır. Sağlık imkanlarından yararlanabilmeleri için sigortalarından faydalanarak tedavi görebilir ilaç alabilirler.

Sigortalı olarak işe girildiği takdirde GSS işlemesi durarak işten çıktığınız zaman devam eder. Sağlık sigortanız sürekli devam edeceğinden dolayı istediğiniz zaman tedavi görmeniz mümkündür. Sağlık imkanlarından bu sayede faydalanarak ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.