Menu

Dul Maaşı Ne Kadar 2018

Devlet muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar sunuyor. Bunlardan biri eşi vefat eden bayanlara dul maaşı bağlanmasıdır. Devletin sağladığı nitelikli destekler, toplumun sosyal güvenlik açısından korunması ve gelişmesini sağlıyor. Maddi destekler sayesinde eşi vefat eden bayanlar kendi ve çocuklarının geçimini sağlayabilir. Her yıl yapılan düzenleme ile dul maaşı değişkenlik göstermektedir.

Hükümetin yeni planlarından biri sosyal yardım programıdır. Eşi vefat etmiş kişi muhtaç, sosyal güvenceden yoksun ve dul kadınlara maaş ödenmesi kararı almıştır.

Sosyal devlet kapsamında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, yeterli prim ödemesi bulunan kişilerin, vefat etmesi durumunda sigortalının eşi, çocuk, anne ve babasına sigorta yardımlarında bulunulur. Çalışma hayatı boyunca elde ettiği primler doğrultusunda eşine dul-yetim aylığı bağlanır. Sigortalının ölümünün ardından geride bıraktığı aile fertlerine ödemeler yapılır. Dul kalan eşine evlenene kadar veya ölene kadar maaş bağlanır. Eğitim gören çocuklarına ise eğitimleri bitene kadar devam eder. Kız çocukları evlenene kadar babasından dolayı maaş alır.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı 2018 yılında yapılan değişiklik ile beraber dul aylığında değişikliğe gidilmiştir. Dul birinin alacağı sosyal yardım iki ayda 500 TL olmaktadır. Eşinden kalan sigorta dahilinde yetim ve dul sayısına göre ödenek alır. Bir kişi ise %50’sini, iki kişi ise %80’ini, üç kişi ise vefat eden memurun maaşının tamamı ödenir. Memur eşi ise sigorta ve bağ-kurlu ya da devlet memuru ise vefat eden memurun maaşının %50’si bağlanır.

Askeri ücret ile çalışanların dul maaşları çok düşük olmaktadır. Aylık kazancın %40 oranında maaş alırlar. Bugün askeri ücreti 1400 TL hesaplarsak alacakları maaş 560 TL’dir.

Dul Maaşı Şartları

Dul maaşı için başvuru yapacak olan kişiler öncelikle şartları yerine getirmeleri gerekiyor.
Dul kadının evlenmemesi ve dulluk durumunun devam ediyor olması.
Sigortalı işe çalışmıyor olması.
Kendi ya da anne-baba üzerinden ölüm aylığı almıyor olmalı.
Birisi ile birlikte yaşamamalı.
65 yaş maaşı bağlanmamış olmalı.

Dul Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır?

Dul maaşı kadınların eşlerinden ayrıldıkları ve eşlerinin vefatından sonra zorluk çekmelerini önlemek adına sağlanan destektir. Dul kadının çocukları varsa eğer alacağı miktar daha da fazla olur. Sigortalı eşi varsa maaşının %40’ını alırken sigortasız eşlerinden dolayı alacakları miktar 2 ayda 500 TL’dir. Dul maaşı sosyal yardımlaşma dahilinde devlet tarafından sağlanan destektir. Şartlar yerine getirildiği takdirde 2 ayda bir maaşlar hesaplarına yatar.

Sponsorlu Bağlantılar
21 Comments
 1. Selda Cevapla
  • Cafer Cevapla
   • Şerife Cevapla
  • Şerife Cevapla
 2. Aysun mete Cevapla
 3. şenol Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. Engin Cevapla
 6. Zeycan albayrak Cevapla
 7. Aynur Cevapla
  • saffet Cevapla
  • mehmet serkan aladağ Cevapla
  • ziyaretçi Cevapla
 8. habibe Cevapla
 9. Çetin Cevapla
 10. Misafir Cevapla
 11. ziyaretçi Cevapla
 12. nurcan Cevapla
 13. Sevgi yıldız Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.