Menu

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır mı?

Askere ne zaman gittiğiniz ve döndüğünüz tarih SGK olarak kayda geçerek çalışma gününden sayılacaktır. Askerlik borçlanması dahilinde kişi vatani görevini yaparken prim günü tekrardan hesaplanarak erkenden emekli olabilir. Yaş-kademe hesaplaması yapılır, SSK girişinden önce askere gidip borçlanma yapıldıysa süre ne kadarsa bu süre kadar işe başlangıç tarihinden gün olarak geriye doğru çekilir. SSK emeklilik hesaplamasında önemli kriterlerden biridir. Askere giden herkes askerlik borçlanması dahilinde SSK primlerini geri çekmeleri mümkündür.

Askerden sonra sigortalı olarak işe girip çalışmaya başlayanlar, askerlik sürelerini borçlanıp geriye doğru ödedikleri zaman, borçlanma süreleri kadar öne gelir ve erken yaşta emekli olmaları mümkündür. Erkenden emekli olma fırsatını bu sayede elde edilebilir.

Prim günü eksik olan kişiler askerlik borçlanması sayesinde prim günlerini doldurarak emekliliğe hak kazanabilirler. Askerlikten önce sigortanız yoksa eğer işe başladığınız tarihten itibaren gün sayısı kadar geriye götürülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.